System kontroli dostępu w Europejskim Centrum Stolarki DRUTEX
-
Wprowadzenie
Przedsiębiorstwo DRUTEX to wiodący producent okien w Europie. W halach o powierzchni 115 tysięcy metrów kwadratowych powstaje kilka tysięcy okien każdego dnia. Zakład produkcyjny wytwarza okna kompleksowo: od profili okiennych, przez szyby zespolone aż do gotowego produktu, jakim są wyroby stolarki okiennej.
W ostatnich latach inwestycje DRUTEX S.A. wyniosły kilkaset milionów złotych. W ramach Europejskiego Centrum Stolarki powstała ogromna hala produkcyjna o powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych, innowacyjny dział wtryskarek do wytwarzania elementów z PVC oraz najnowocześniejsza w Polsce malarnia proszkowa do stolarki aluminiowej. W zakładzie funkcjonuje kilkadziesiąt linii produkcyjnych do produkcji okien, rolet oraz drzwi.
DRUTEX to pierwsza firma w swojej branży, która produkuje samodzielnie szkło zespolone do swoich okien, zużywając kilkaset ton szkła tygodniowo. Dysponuje ponadto własną szlifiernią, hartownią szkła, maszyną do piaskowania szyb, a także laboratorium do testowania okien pod kątem przepuszczalności powietrza, wodoszczelności i odporności na wiatr.
Firma ta zatrudnia kilka tysięcy pracowników i współpracuje z kilkoma tysiącami odbiorców na całym świecie. Zakład produkcyjny dysponuje własną flotą składającą się z kilkuset pojazdów dostawczych. W Europie gwarantuje 7-dniowy termin realizacji zamówień, a trzy czwarte produkcji trafia na eksport.
-
Wymagania
Podstawowym wymogiem postawionym przed systemem kontroli dostępu dla tak wielkiego przedsięwzięcia przemysłowego, jakim jest firma DRUTEX, była regulacja ruchu osobowego. Rozwiązanie musiało umożliwiać zapanowanie nad kilkoma tysiącami osób i ich przemieszczaniem się na terenie zakładu, przy zapewnieniu im wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz swobody według zdefiniowanych wcześniej praw dostępu. Dodatkowo instalacja elektronicznego systemu kontroli dostępu miała automatycznie wyeliminować dostęp do zakładu osobom postronnym.
Z racji na skalę instalacji wybrane rozwiązanie musiało zapewnić bardzo wysoki poziom wydajności. Przez 6 bezobsługowych przejść w ciągu kilku minut przechodzi około 800 pracowników podczas każdej zmiany. W ciągu roku rejestrowane jest kilka milionów zdarzeń w systemie. System kontroli dostępu w fabryce DRUTEX jest użytkowany bardzo intensywnie, a można się spodziewać, że te liczby z czasem w miarę rozwoju fabryki będą tylko rosły.
Główne dane projektu
- InwestorDRUTEX S.A.
- WykonawcaVIDEOTECH Tomasz Firewicz
- ProducentRoger Sp. z o.o. sp. k.
- Użytkownicy4 000
- Przejścia600
- IntegracjeSSWiN SATEL
- Obsługa wind KONE
- Rejestracja zdarzeń RCP
- Migracja systemu RACS 4 do RACS 5

Zastosowane rozwiązania
W zakładzie były wcześniej zainstalowane dwa systemy kontroli dostępu, które się nie sprawdziły ze względu na ich niską wydajność i stabilność pracy, co w przypadku dużego zakładu produkcyjnego może skutkować poważnymi stratami finansowymi.
Instalacja została wymieniona na system kontroli dostępu RACS 4 firmy Roger dla średnich instalacji. RACS 4 w odróżnieniu od poprzednich rozwiązań pracował stabilnie i realizował skutecznie elektroniczną kontrolę dostępu w zakładzie. W miarę rozbudowy firmy DRUTEX instalacja zmieniła charakter ze średniej na dużą, co spowodowało konieczność aktualizacji rozwiązania i dostosowanie go do skali instalacji.
Dzięki temu, że system RACS 4 można łatwo i korzystnie aktualizować do wyższej wersji z wykorzystaniem istniejącego okablowania oraz sprzętu, naturalną koleją rzeczy była decyzja o przejściu na RACS 5.
RACS 5 to system kontroli dostępu i automatyki budynkowej klasy biznes, oferowany w najbardziej wymagających projektach kontroli dostępu w wielu sektorach gospodarki, w tym również w przemysłowym. Nie wprowadza on ograniczeń co do ilości przejść czy liczby użytkowników i świetnie sprawdza się w tak ogromnych instalacjach, jak ta w zakładzie produkcyjnym DRUTEX. System jest skalowany, zatem będzie w stanie skutecznie obsłużyć kolejne setki lub nawet tysiące przejść przy dalszej ekspansji lidera branży stolarki okiennej na rynku europejskim.
RACS 5 jest zintegrowany z ponad 50 systemami firm trzecich. Jednocześnie jest otwarty na implementację nowych integracji, co umożliwia rozbudowę nie tylko skali, ale i funkcjonalności rozwiązania. Cechy te sprawiają, że rozwiązanie można określić jako future-proof, a decyzja o jego wyborze przyniesie korzystne efekty w długim okresie.
Uzyskane korzyści
Wdrożenie systemu kontroli dostępu i automatyki budynkowej RACS 5 w zakładzie przemysłowym DRUTEX pozwoliło zapanować nad ruchem kilku tysięcy osób na bardzo rozległym obszarze fabryki. Niezawodność i wydajność rozwiązania, w połączeniu z oferowaną funkcjonalnością oraz otwartością na integrację z innymi systemami, pozwoliły na wdrożenie inwestycji, która będzie pracować na korzyść inwestora w długim horyzoncie czasowym. Podniesiony został poziom bezpieczeństwa, wyeliminowane zostały zjawiska niepożądane (jak odwiedziny osób spoza zakładu), a zdarzenia z systemu są wykorzystywane do rozliczania czasu pracy. Zwiększenie poziomu skuteczności w rozliczaniu czasu pracy przekłada się na istotne korzyści finansowe, szczególnie biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia.
Możliwości systemu pozwalają na planowanie dalszych inwestycji i wdrażanie udoskonaleń w działaniu zakładu produkcyjnego. Przewiduje się integrację systemu RACS 5 z systemem VMS firmy ALNET SYSTEMS, co pozwoli na jeszcze lepszą analizę zdarzeń, które zachodzą w systemie w czasie rzeczywistym. Planowane jest wdrożenie modułu obsługi gości, który umożliwia nadawanie im praw dostępu tymczasowego w sposób zautomatyzowany, co przełoży się na efektywność obsługi wizyt gości w obiekcie.
Biurowiec, który jest obecnie na etapie budowy również będzie objęty systemem kontroli dostępu RACS 5. Zostanie wdrożona w nim kontrola dostępu do wind na zasadzie integracji sprzętowej z windami KONE. Ponadto przewiduje się zastosowanie w nim czytników MCT80M-BLE, które umożliwiają bezpieczną, mobilną identyfikację użytkowników w systemie za pomocą telefonu (NFC, BLE). Takie rozwiązanie idealnie wpisuje się w nowoczesny charakter powstającego obecnie obiektu biurowego, integrując go docelowo z całą instalacją KD w firmie DRUTEX.